banner.jpg
Home > Pride & Joy > Achievements > Achievements

Achievements

CCA Competitions

 

2016

2017

2018

 SYF

  • SYF Chinese Dance – Certificate of Accomplishment
  • SYF Indian Dance – Certificate of Distinction
  • SYF International Dance – Certificate of Distinction
  • SYF Choir – Certificate of Accomplishment 

 

  • SYF Art Exhibition – Certificate of Recognition (Cat C)
  • SYF Chinese Dance – Certificate of Distinction
  • SYF Indian Dance – Certificate of Accomplishment
  • SYF Malay Dance – Certificate of Accomplishment
  • SYF International Dance – Certificate of Accomplishment
  • SYF Choir – Certificate of Accomplishment 
  •  

 Sports &   Games

 Zonal

 

  • 15th National Primary Schools Tenpin Bowling Championship 2016

Senior Division Girls
- Doubles - 1st

Senior Girls
- High Game for Doubles
- High Game for Team

 

  • Badminton National School Games (Badminton)
  • Junior Division 2nd
  • Senior Division 4th

 

 National

National Inter- School Rhythmic Gymnastics Championship 2016

C Division Developmental: 

  •  L1 Grp Free Hand: 2nd

C Division Elite:

  • Stage 1 Freehand 1st
  • Clubs 1st
  • Rope 2nd
  • Individual All Around 2nd

B Division Championship : 3rd

B Division Developmental: 

  • L3 Team:2nd       
  • All Around 2nd
  • Clubs:3rd 
  • Hoop-1st

Stage2:

  • Ball-3rd   

National Inter- School Rhythmic Gymnastics Championship 2017

Junior Division
Developmental

  • L1 GFH: 2nd

Senior Division:

Developmental

  • L3 GFH: 2nd
  • L3 Hoop: 1st
  • L3 Ind AA:1st

Elite

  • S2 Rope: 1st
  • S2 Ribbon: 3rd
  • S2 Ribbon: 1st
  • S2 Ball: 1st
  • S2 Clubs: 3rd
  • S2 Hoop: 2nd
  • S2 FH: 3rd
  • S2 IAA: 1st

Senior Division Championship: 1st

Badminton National School Games

  • Junior and Senior Division Top 16 position

National Primary Schools Tenpin Bowling Championship 2018

  • Overall 2nd in Junior Girls Division

National Inter- School Rhythmic Gymnastics Championship 2018

  • Junior Division Developmental:
  •  L1 Group Free Hand 3rd position
  • L2 Rope 2nd
  • L3 Clubs 3rd
  • Elite:
  • Stage 2 Rope 3rd
  • Stage 2 Clubs 3rd

Senior Division Team: 4th
Senior Division Championship: 4th

Swimming National School Games 2018

  • 50m Butterfly 50m Breast stroke demo event: 1st
  • 50m Butterfly 50m Freestyle Demo Event: 2nd
  • 50m Breaststroke 50m Freestyle Demo Event: 2nd
  • 200 Individual Medley: 3rd

Taekwondo National School Games

  • Senior Division:
  • Kyorugi (Black Belt) 1st and 3rd
  • Poomsae (Black Belt) 3rd

Overall Senior Division: 2nd

 Uniformed Group

Puan Noor Aishah Award - Gold (2016)

Chief Commissioner Badge Awardees (5)

Brownie Challenge :
Lego awards (Gold)

Puan Noor Aishah Award - Silver (2017)

Chief Commissioner Badge Awardees (5)

 

Chief Commissioner Badge Awardees (7)

 Others

 

Hit the Mark 2017 Competition – organized by  Distinct Creative Arts - Champion

 

 

Awards

 

2016

2017

2018

 Others

  • Green Audit Award – Hibiscus Sustained
  • Green Audit Award – Lotus Sustained
  • Green Audit Award – Lotus Sustained

 

 

Other Achievements

 

2016

2017

2018

 English Dept

  • University of NSW English Competition-   High Distinction (1), Distinction (21).
  •  
  • University of NSW English Competition-   High Distinction (1), Distinction (15).
  •  
  • Moo-O Awards- Gold
  • ICAS/ UNSW (P6P) 10
  • Haiku Competition- 3rd
  • Scholastic Read and Write Challenge- 1 published work
  • Technovation and Civica – 1 published work
  • S Tales- 1 Published work

 Maths Dept

  • National Mathematical Olympiad of Singapore by NUS High – Silver (1) Bronze (1)         Honourable Mention (2)
  • University of NSW (Math) –Distinction (17)
  • National Mathematical Olympiad of Singapore by NUS High – Silver (1) Bronze (1)         Honourable Mention (4)
  •  
  • Singapore Mathematical Olympiad PS – Hwa Chong Institution – Silver (1) Bronze (1)
  • National Mathematical Olympiad of Singapore by NUS High – Bronze (2)         Honourable Mention (5)
  •  

 Science Dept

  • Sony Creative Award 2016 (Merit)
  • ICAS Science – Distinction (11)
  • Drama in Science

     – 3rd

 

 

 MT – CL

  • Chinese Moo-O Awards (Digital Story Telling)– Silver Award
  • Chinese Moo-O Awards (Digital Story Telling)– Merit Award
  • Chinese Moo-O Awards (Digital Story Telling)– Merit Award

 MT – TL

  • Telok Blangah CC

     -  Singing P1 – 
Consolation
-  Reading P2  –  
Consolation
- Oratorical P6  –
Consolation

  • Makkal Kavigar Kazhgam

 - Singing P5  – 1st  
- Singing P2 – 
Consolation

  • Tamil Pattimandra Kalai Kazhagam
    • EL/TL Translation 2nd & Consolation
  • Siva Samaya School
    • Speech – 1st
    • Thevaram Singing – 4th
  • Thirumurai Conference
    • Speech – 1st
    • Thevaram Singing – 5th
  • Teck Ghee CC

    -  Role play-Bharathiar
P1 –  3rd
-  Role play-Rani   
Mangamma P2  – 2nd   
-  Poetry Recitation P3 – 3rd
-  Poetry Recitation P4 –2nd
-  Story Telling P5 – 2nd
-  Advertisement P6 – 1st

  • Makkal Kavigar Kazhgam
    • Singing P3 – 1st
  • Telok Blangah CC
    • Oratorical P6 – 3rd
  • Teck Ghee CC

-  Tamil Literature Characterization P1 – 2nd    
P2 – 2nd
-  Poetry Recitation P4 – 3rd
-  Story Telling P5 –5th  Consolation Prize

  • Advertisement P6 -5th Consolation Prize
  • Kampong Chai Chee CC Pazhamolzhi Story Telling P1 – 3rd
  • Makkal Kavingnar Kazgham P4 – 2nd

 IT

  • National Moo-O Awards (Digital Story Telling)– Gold Award
  • National Moo-O Awards (Digital Story Telling)– Gold Award
  • National Moo-O Awards (Digital Story Telling)– Gold Award

 

  • World Robo Tournament (Best Teamwork)– 3rd position