Home > Pride & Joy > Achievements > Year 2017

Year 2017

CCA Competitions

2015

2016

2017

SYF

·      SYF Art Exhibition – Certificate of Recognition (Cat A)

·   SYF Chinese Dance – Certificate of Accomplishment

·   SYF Indian Dance – Certificate of Distinction

·   SYF International Dance – Certificate of Distinction

·   SYF Choir – Certificate of Accomplishment 

·  SYF Art Exhibition – Certificate of Recognition (Cat C)

Sports & Games

Zonal

South Zone Primary Schools Badminton Tournament 2014

Senior Girls – 2nd position

·   14th National Primary Schools Ten pin Bowling Championships

   Senior Girls,

   - Singles -2nd

     runner Up:

   - All Event -1st

     runner up:

   - HI Game

   - Masters – 1st

     runner up (Sr 

     Girls Division)

   Junior Girls   

   - Doubles-1st 

     runner up: 

   - All Event-2nd  

     runner up

   - Masters – 2nd

· 15th National Primary Schools Tenpin Bowling Championship 2016

Senior Division Girls

- Doubles - 1st

Senior Girls

- High Game for Doubles

- High Game for Team

National

National Inter- School Rhythmic Gymnastics Championship 2015

Division C

 - L2 Grp Free Hand  

   - 1st

 - L2 Ball - 1st

- L2 Rope - 2nd

- L2 All-Around - 1st

- Dev Team - 1st

- Stage 1 Free Hand - 1st

- Stage 1 Rope -  

  2nd

 - Championship -       

   2nd

Division B

 - L3 Clubs - 3rd

 - L3 All-Around - 3rd


Division C Stage 1 Ball - 2nd


Division C Stage 1 Clubs - 3rd


Division C Stage 1 All-Around - 2nd

Division A (Sr Girls)

 - Stage 2 Rope –

2nd

- Stage 2 Clubs -  

   3rd

 - Stage 2 Ball - 3rd

 - Stage 2 Ribbon –

    2nd

National Inter- School Rhythmic Gymnastics Championship 2016

C Division Developmental: 

-                L1 Grp Free Hand: 2nd

C Division Elite:

- Stage 1 Freehand 1st

- Clubs 1st

- Rope 2nd

- Individual All Around 2nd

B Division Championship : 3rd

B Division Developmental: 

- L3 Team:2nd       

- All Around 2nd

- Clubs:3rd 

- Hoop-1st

Stage2:

- Ball-3rd   

National Inter- School Rhythmic Gymnastics Championship 2017

Junior Division

Developmental

-       L1 GFH: 2nd

Senior Division:

Developmental

-       L3 GFH: 2nd

-       L3 Hoop: 1st

-       L3 Ind AA:1st

Elite

-       S2 Rope: 1st

-       S2 Ribbon: 3rd

-       S2 Ribbon: 1st

-       S2 Ball: 1st

-       S2 Clubs: 1st

-       S2 Hoop: 2nd

-       S2 FH: 3rd

Uniformed Group

Puan Noor Aishah Award - Gold (2014)

Chief Commisioner Badge Awardees (5)

Brownie Challenge :

3 Team Awards

Puan Noor Aishah Award - Gold (2015)

Chief Commissioner Badge Awardees (5)

Brownie Challenge :

Lego awards (Gold)

Puan Noor Aishah Award - Gold (2016)

Chief Commissioner Badge Awardees (5)

Others

Indian Dance Competition at National level – organised by Bishan Community Club – 1st (Champions)

Hit the Mark 2017 Dance Competition – organized by  Distinct Creative Arts – Champion

(OLGC International Dance Team)

Awards

2015

2016

2017

Master Plan of Awards

(eg. SEA, SAA, AA)

Other MOE Awards

  • National Arts Education Award 2015 -‘Glow’ award

Others

  • Green Audit Award – Lotus Sustained

  •     Green Audit Award – Hibiscus Sustained

  • Green Audit Award – Lotus

Other Achievements



2015 2016 2017
English Dept

  •  University of NSW English Competition
    • High Distinction (1)
    • Distinction (20). 

  •     University of NSW English Competition
    •    High Distinction (1)
    • Distinction (21). 

  •  University of NSW English Competition
    •    High Distinction (1)
    • Distinction (15). 

Maths Dept
  • Singapore Mathematical Olympiad PS -  Hwa Chong Institution
    •        1 Silver
  •       National Mathematical Olympiad of Singapore by NUS High 
    •  Bronze (1) Honourable Mention (2)
  • University of NSW (Math)
    • High Distinction (1)
    • Distinction (14)

  • National Mathematical Olympiad of Singapore by NUS High 

    • Silver (1)

    • Bronze (1)        

    • Honourable Mention (2)

  • University of NSW (Math) 
    • Distinction (17)

  •        National Mathematical Olympiad of Singapore by NUS High 
    • Silver (1) 
    • Bronze (1)         
    • Honourable Mention (4)

Science Dept 
  • Drama in Science
    •   3rd prize -      
  • National Water Quiz
    • 13th Individual 
  • SG50 School Gardening Project
    • Top 3 -      
  • University of NSW  (Science)
    • High Distinction (2)   
    • Distinction (9)

  • Sony Creative Award 2016 (Merit)
  • ICAS Science
    • Distinction (11) 

  • Drama in Science
    • 3rd Prize

 
 MT - CL -  
  •  Chinese Moo-O Awards (Digital Story Telling)
    • Silver Award
  • Chinese Moo-O Awards (Digital Story Telling)
    • Merit Award 
 MT - ML
  • Malay Language Storytelling Competition 2015
    • Consolation 
  • IJ Cluster 
    • ML Dikir Barat Competition 2015
      • 2nd place ML
    • Tarian Competition 2015
      • 2nd place 
 -  -
 MT - TL
  • Telok Blangah CC
    •       Singing P1 
      • 3rd   
    • Reading P2  
      • Consolation 
    • Story Telling P3
      •  3rd 
  • Bishan CC
    • Dance 
      • 1st
  • Telok Blangah CC      
    • Singing P1     
      • Consolation     
    • Reading P2        
      • Consolation   
    • Oratorical P6  
      • Consolation 
  • Makkal Kavigar Kazhgam 
    • Singing P5 
      • 1st   
    • Singing P2       
      • Consolation       
  • Tamil Pattimandra Kalai Kazhagam
    •    EL/TL Translation 
      • 2nd & Consolation    
  •  Siva Samaya School 
    • Speech
      • 1st 
    • Thevaram Singing
      • 4th     
  • Thirumurai Conference
    • Speech
      • 1st 
    •  Thevaram Singing  
      • 5th 
  •  Teck Ghee CC
    • Role play Bharathiar  P1 
      • 3rd
    • Role play-Rani     Mangamma P2 
      • 2nd     
    •  Poetry Recitation P3 
      • 3rd     
    • Poetry Recitation P4 
      • 2nd    
    • Story Telling P5
      • 2nd    
    • Advertisement P6 
      • 1st 
  • Makkal Kavigar Kazhgam Singing P3 
    • 1st
  • Telok Blangah CC 
    • Oratorical P6
      • 3rd
 IT
  • Asia Pacific Youth Robotics Competition (Summer Games)
    •    Flying Fox  
      • 1st runner up   
  • University of NSW 
    • Computer Skills (Digital Tech)
      • 1 Distinction 
      • 12 Credits
      • 4 Merit 

  • National Moo-O Awards (Digital Story Telling)
    • Gold Award 
 
  • National Moo-O Awards (Digital Story Telling)
    • Gold Award 
 Others  -  -  -