Home > Pride & Joy > Achievements > YEAR 2016

YEAR 2016

CCA Competitions



 

2014

2015

2016

SYF

·    SYF Chinese Dance – Certificate of Distinction

·    SYF Indian Dance – Certificate of Distinction

·    SYF Malay Dance – Certificate of Accomplishment 

·    SYF Choir – Certificate of Distinction

 

·      SYF Art Exhibition – Certificate of Recognition (Cat A)

·   SYF Chinese Dance – Certificate of Accomplishment

·   SYF Indian Dance – Certificate of Distinction

·   SYF International Dance – Certificate of Distinction

·   SYF Choir – Certificate of Accomplishment 

 

Sports & Games

Zonal

·    South Zone Primary Schools Badminton Tournament 2014 Senior Girls - 3rd position

 

 

 

 

 

·    13th National Primary Schools Ten pin Bowling Championships

    Senior Girls

   - Singles (1st)

   - Doubles (2nd)

   - Quartet (2nd)

   - Overall Sch(4th)

   - Doubles HI     

     Game

 

    Junior Girls

   - Singles (1st)

   - Quartet (3rd)

   - Overall Sch(3rd)

   - All Event (2nd)

 

South Zone Primary Schools Badminton Tournament 2014

Senior Girls – 2nd position

 

 

 



·   14th National Primary Schools Ten pin Bowling Championships

   Senior Girls,

   - Singles -2nd

     runner Up:

   - All Event -1st

     runner up:

   - HI Game

   - Masters – 1st

     runner up (Sr 

     Girls Division)

 

   Junior Girls   

   - Doubles-
1st  
runner up 

   - All Event-2nd  runner up 

   - Masters –
2nd

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

· 15th National Primary Schools Tenpin Bowling Championship 2016

Senior Division Girls

- Doubles - 1st 

Senior Girls

- High Game for Doubles

- High Game for Team

 

National

National Inter- School Rhythmic Gymnastics Championship 2014

 

- Junior Girls (C Division) Group– Freehand (Level 1) = 4th

 

- Senior Girls (C Division) Group – Freehand (Level 2) = 1st

- Senior Girls (C Division) Team developmental– (Level 2) = 4th

 

- Senior Girl (C Division) Individual – Freehand (Stage 1) = 1st

– Ribbon (Stage 1) = 3rd

-– All around (Stage 1) = 3rd

 

- Senior Girls (C Division) Championship = 3rd

 

- Senior Girl (A Division) Individual – Hoop (Level 3) = 1st

-– Clubs (Level 3) = 1st

-– All-around (Level 3) = 1st

-– Freehand (Stage 2) = 3rd

-– Rope (Stage 2) = 1st

 -– Hoop (Stage 2) = 3rd

-– Ball (Stage 2) = 1st & 2nd

-– Clubs(Stage 2) = 2nd & 3rd

– Ribbon (Stage 2) = 2nd

-– All-around (Stage 2) = 2nd & 3rd

 

 

National Inter- School Rhythmic Gymnastics Championship 2015

 
Division C

 - L2 Grp Free Hand  - 1st

 - L2 Ball - 1st

- L2 Rope - 2nd

- L2 All-Around - 1st

- Dev Team - 1st

- Stage 1 Free Hand - 1st

- Stage 1 Rope -  

  2nd

 - Championship -     2nd

 

Division B

 - L3 Clubs - 3rd

 - L3 All-Around - 3rd

 


Division C Stage 1 Ball - 2nd


Division C Stage 1 Clubs - 3rd


Division C Stage 1 All-Around - 2nd

 

Division A (Sr Girls)

 - Stage 2 Rope –

2nd

- Stage 2 Clubs -  

   3rd

 - Stage 2 Ball - 3rd

 - Stage 2 Ribbon –

    2nd

 

 

 

National Inter- School Rhythmic Gymnastics Championship 2016

 

C Division Developmental: 

-                L1 Grp Free Hand: 2nd

 

C Division Elite:

- Stage 1 Freehand 1st

- Clubs 1st

- Rope 2nd

- Individual All Around 2nd

 

B Division Championship : 3rd

 

B Division Developmental: 

- L3 Team:2nd       

- All Around 2nd

- Clubs:3rd 

- Hoop-1st

 

Stage2:

- Ball-3rd   

Uniformed Group

Puan Noor Aishah Award - Gold
(2013)

 
Chief
Commisioner
Badge Awardees
(4)

Brownie Revel

 

 

Puan Noor Aishah Award - Gold (2014)


Chief
Commisioner Badge Awardees (5)

Brownie Challenge :

3 Team Awards

 

Puan Noor Aishah Award - Gold
(2015)


 
Chief Commissioner Badge Awardees
(5)

 Brownie
Challenge :

Lego awards (Gold)

 

Others

 

Indian Dance Competition at National level – organised by Bishan Community Club – 1st (Champions)

 

Awards

 

2014

2015

2016

Master Plan of Awards

(eg. SEA, SAA, AA)

 

 

 

Other MOE Awards

National Arts Education Award -‘Sparks’

§  National Arts Education Award 2015 -‘Glow’ award

 

 

Others

§  Green Audit Award – Lotus

§  3R – Gold award

§  Green Audit Award – Lotus Sustained

  


Other Achievements I

 

2014

2015

2016

English Dept

§  13th World Children’s Haiku Competition – Top 50

§  Commonwealth Essay Competition – Jr Category (Gold)

§  University of NSW English Competition-  High Distinction (3), Distinction (21).

§  University of NSW Writing Competition -  Distinction (1).

§  University of NSW English Competition-  High Distinction (1), Distinction (20).

  

Maths Dept

·   National Mathematical Olympiad of Singapore by NUS High – Silver (2) Honourable Mention (5)

·   University of NSW (Math) –Distinction (16)

 

·   Singapore Mathematical Olympiad PS –

Hwa Chong Institution – 1 Silver

·    National Mathematical Olympiad of Singapore by NUS High – Bronze (1) Honourable Mention (2)

·    University of NSW (Math) – High Distinction (1), Distinction (14)


Science Dept

·      3R Competition -  Gold Award

·          National Water Quiz – 12th Individual

·          Singapore Youth Science Fair 2014 for Primary & Lower Secondary – Certificate of Participation (Finals)

·          University of NSW  (Science) –  Distinction (21)

·      Drama in Science

     – 3rd prize

·      National Water Quiz – 13th Individual

·      SG50 School Gardening Project – Top 3

·      University of NSW  (Science) –  High Distinction (2)                    – Distinction (9)

 

 

MT – CL

   

·      Crestar Education Group for the Office of Chinese Language Council International (Han Ban), Bei Jing, China

-  Chinese Proficiency Test for Singapore Primary School – 6 P6 pupils

-  Chinese Proficiency Test (HSK) level 5 Certificate – 6 P6 pupils

·        Chinese Moo-O Awards – Certificate of Participation – 3 P2 Pupils

·        Chinese Moo-O Awards (Digital Story Telling)– Silver Award

MT – ML

·          P4 & P5 Peribahasa  Competition (MOE) – Certificate of participation

 

·      Malay Language Storytelling Competition 2015 – Consolation

·      IJ Cluster

-     ML Dikir Barat Competition 2015 – 2nd place

-     ML Tarian Competition 2015 – 2nd place

 

 


Other Achievements II

 

2014

2015

2016

IT

·         University of NSW – Computer Skills (42enrolled) – 1 High Distinction (2%), 1 Distinctions (2%), 12 Credits (29%), 10 Merit (24%)

 

·         Singapore Infocomm Technology Federation (SiTF) Awards- Special Mention  for Student Project (Pri) “Cyber Wellness Ambassadors VIA @ Pre-School”

 

·      Asia Pacific Youth Robotics Competition (Summer Games)

§  Flying Fox  - 1st runner up

 

·      University of NSW – Computer Skills (Digital Tech) – 1 Distinction , 12 Credits , 4 Merit

 

·      National Moo-O Awards (Digital Story Telling)– Gold Award

Others

·      Destination ImagiNation Singapore 2014 – Laugh ART Loud (Elementary Junior Level) : 3rd Place

·      Destination ImagiNation Global Finals 2014 – Pandemonium (Elementary Level): 18th Place out of 91 teams

·         Tan Kah Kee Young Inventors' Award – Shortlisted for Finals

·         Young Entrepreneurs’ Skills Competition (YESCOM) 2014: Consolation Prize

·         YEA Innovation Award 2014 (Supported by Action Community for Entrepreneurship-ACE): Platinum Award

·         Be the Change Exposition 2014 – Design for Change Challenge (Primary Schools Category): Singapore Winner